36. BABYTREFFEN V ACHMERU
23. - 25. 5. 2015
Německý svátek Pfingsten, česky pak Letnice patří v křesťanském kalendáři k nejvýznamnějším svátkům a slaví se po celém křesťanském světě. Připomínají padesátý den po Velikonocích, kdy seslal vzkříšený Kristus na své apoštoly Ducha svatého tj. schopnost, která jim měla následně pomáhat šířit víru po celém světě. A třeba za 1. republiky, o svátek letnic 1932 byl objeven pro plachtění výhodný terén hory Raná. O stejný svátek se také konají pravidelné slety historických školních větroňů Grunau Baby. Posledních několik let se tyto slety v sudé roky pravidelně odehrávají v místě jejich zrodu, tedy na památném kopci Ježów (dříve Grunau), jenž se vypíná severně od dnes polského města Jelenia Góra. V lichých rocích pak slety putují po německých letištích. A protože se naše ranská skupinka příznivců plachtařské historie těchto sletů zúčastňuje víceméně pravidelně už od roku 1997 a navázala tak s komunitou majitelů a příznivců Bejbin úzké přátelské vztahy, konal se tento slet v roce 2011 dokonce i na Rané.
Letošní ročník sletu Bejbin se konal již po několikáté na severoněmeckém letišti Achmer, nedaleko města Osnabrück. O zdejším letišti jsem psal už např. v souvislosti s VGC Rally 2009 ve Zpravodaji č. 38 a pod. Raná zde tentokrát byla zastoupena Ulfem Kernem a jeho Cobrou, Gerhardem Maleschkou s HdT a já s Vláďou Abrahamem jsme přivezli Krajánka OK-8560. Na místo jsme dorazili ve středu večer, "náš" Ulf Kern tu byl už od odpoledne. Od čtvrtka následovalo každodenní létání, Bejbiny „dvojky“ a „trojky“, dvě jejich odvozeniny Cumulus, Krajánek, Doppelraab, T.21 Sedberg, ale i modernější oldtimery jako např. Foky, SHK-1, Ka-6 a 8. Domácí Reiher, Condor a Kranichy II i III létaly jen o víkendu, Cumulus neopustil vůbec svůj kout v hangáru. Není se co divit, celou akci od svítání do pozdních nočních hodin organizovali a včetně celodenních letových směn zabezpečovali právě místní oldtimeristi, u kterých jsem odhadl věkový průměr tak něco málo nad sedmdesátku. Mj. motoráků návštěvníků podpořilo sraz Bejbinek i několik dvouplošníků Stampe, FW Stieglitz a Boeing Stearmann, kteří se tu pozdržely po celý víkend a za jedním z historických Stampe SV. 4 probíhaly i pro nás velmi atraktivní aerovleky. Od „novinářských“ zvyklostí jsem se už dávno odprostil a tak vám teď nenabídnu žádnou statistiku, počty a imatrikulace Bejbinek, nalétané hodiny apod. Účastníky byli převážně Němci, několik Holanďanů a dva Raňáci z Čech. Počasí přálo a tak jsme létali denně, převážně navijáky (běžná výška vypnutí 450-500 m) s návazností do termiky. Výškově nebyl letový prostor vůbec omezen a díky křížení lodních dopravních kanálů byl navigačně velmi pohodový. Po večerech jsme ještě stíhali výlety po okolí. Počasí se plachtařsky den ode dne zlepšovalo, většina účastníků tak zůstala ještě do konce týdne. U nás doma ale právě začaly závody Šohajů a tak spěcháme i s Ulfem domů, aspoň do druhé poloviny ranské Šohajiády. Rozdíl v počasí mezi severním Německem a zde byl však šokující. My přijeli v sandálech, šortkách a tričkách, na Rané všichni chodili v bundách a dokonce jeden i s kulichem na hlavě.
Příští slet Bejbin se bude opět konat na svátek Letnic (14. – 16. 5. 2016) v Polsku, nedaleko našich hranic na „góře šibouvcovej“ Ježów. Tak snad tentokrát nezůstane reprezentace POTK jen zase na Raňácích.
-jm-
|