POSLEDNÍ LÉTAJÍCÍ KMOTR
červen 2013
Československý větroň Kmotr byl konstruován s ohledem na tehdy moderní myšlenku výcviku se sedadly vedle sebe. Roli inspirace zde sehrál německý kluzák Göppingen Gö-4 Goevier. Jelikož však nakonec jednoznačně zvítězila idea výcviku se sedadly za sebou, zastoupená typem Pionýr, byl Kmotr používán především pro pokračovací výcvik. Vyrobeno tak bylo pouze 40 strojů a v našich aeroklubech ho jednoznačně nahradil famózní Blaník. To však neznamená, že by tento větroň nedokázal přinést dnešním plachtařům potěšení z letu ve stoupavých proudech.
V porevoluční době, kdy došlo k vytvoření nových předpisů a pravidel, se dočkaly znovuzrození dva větroně tohoto typu. Bohužel, ten v pořadí druhý, LG-130 Kmotr OK-1242 již v současné době nelétá. Tento kluzák vlastní Národní Technické Muzeum a byl provozován Aeroklubem Medlánky. Na žádost vlastníka byl Kmotr přelétnut dne 29. září 2012 z Brna do Letňan, kde byl předán zástupcům NTM. Pravděpodobně byl vyžádán pro připravovanou novou expozici v muzeu, ale NTM bylo slavnostně otevřeno a Kmotr nikde. Tento unikátní kluzák se tedy nachází v depozitáři a jeho letová způsobilost je ta tam. Přitom jeho uvedení do provozu nebylo nikterak jednoduché. V roce 1998 se o osud tohoto kluzáku začala zajímat skupina medláneckých plachtařů, kteří už měli za sebou renovaci několika historických kluzáků. V jejich řadách se nakonec našel i štědrý sponzor, díky kterému bylo možno po dohodě s muzeem převézt větroň do Medlánek a začít s generální opravou. Ta neprobíhala ve firmě Aeron, jako většina generálních oprav v té době, ale v prostorách starých budov aeroklubu ji provedli pánové Jiří Hladík a Pavel Lanštiak. O technický dozor se staral Ing. Jiří Karas. Objem prací byl obrovský. Po odstranění laku a starých potahů se teprve ukázal rozsah škod a nutných oprav. Z křídel zůstaly pouze nosníky a části torzních skříní. Zcela znovu byla postavena výškovka se stabilizátorem a směrovka. Přední část trupu a kabinu uvedl do původního stavu pan Laštovička, legenda medláneckých leteckých truhlářů. Kompletní renovací prošly všechny sestavy řízení včetně pokovení a jiných povrchových úprav. Zrekonstruovaný a nově potažený větroň pak byl opatřen akrylátovým lakem, diky kterému dodnes vypadá jako nový. Počet odpracovaných hodin při renovaci přesáhl hranici 3000, náklady sponzor dodnes skromně tají. Na jaře roku 2000 byl Kmotr slavnostně zalétnut a předán do provozu AK Medlánky, na pouhých dvanáct let.
Na druhé straně, ten první znovuzrozený Kmotr LG-130 OK-1260, v.č. 31, ůspěšně přistál 30. června 2013 na Rané, svém novém domovském letišti. Tomuto letu předcházel převlek z Moravské Třebové, kde byl tento kluzák léta uskladněn. Tento velmi specifický dvoumístný bezmotorový stroj byl vyroben v roce 1951 v Moravanu Otrokovice. Svoje první provozní období započal v Hradci Králové a ukončil ho na konci roku 1967 s 651 nalétanou hodinou a s 2212 starty ve svém palubním deníku. Naštěstí prošel generální opravou v AERONu Brno a Kmotr se ke svému záletu k obnovení letové způsobilosti vznesl 21. července 1995. Kluzák byl provozován Leteckým Sportovním Centrem AeČR jak v Moravské Třebové tak na mnohých českých a moravských letištích. I tak ale kluzák nebyl nijak zvlášť vytížen a poslední let z tohoto období má 26. 9. 2004, pak byl zakonzervován, uložen a posléze nabídnut k prodeji. Po devíti letech vstoupil do jednání člen POTK MUDr Zbyšek Bican, který kluzák odkoupil a nechal obnovit jeho letovou způsobilost. K tomuto záletu se tedy Kmotr vznesl dne 28. 5. 2013 při svých 900 hodinách 40 minutách celkového náletu a 2705 startech. Lze si tak lehce spočítat, že milý Kmotr nalétal od své GO za 18 let pouhých 348 hodin. Plachtařský oldtimer klub ocenil zásluhy Zbyška Bicana o znovuzprovoznění tohoto unikátu a udělil mu ocenění „Dřevěný pohár“ za počin roku 2013. Všichni věříme, že poslední létající Kmotr toho má ještě mnoho před sebou, že bude ozdobou nejen ranského svahu, ale i oldtimerových akcí a sletů.
Tomáš Mezera, Jiří Klicnar, POTK
|