POTK
Aktuálně
Stalo se
Foto
Srazy POTK
Akce
Aktivity
Odkazy
Soutěž
Fórum



























free



 
  P O T K  
...kdo jsme
15. slet POTK v Broumově

Vyvrcholení plachtařské oldtimer sezóny je samozřejmě mezi přáteli na národním sletu. Tentokráte už po patnácté a to v netradičním termínu od 12. do 20. 7. na letišti Aeroklubu Broumov. Když jsme na podzim roku 2007 na schůzi POTK na Rané vybírali z nabízených letišť, ti co volili Broumov doufali v menší, útulné letiště, kde si vlastně vše potřebné zařídíme sami a ještě nás to nebude mnoho stát. Myslím, že tato očekávání slet v Broumově rozhodně splnil. Bylo to společenské setkání přátel a kamarádů plachtařů, doplněné o společné výlety a létání. Jen to počasí tentokrát nestálo zrovna na naší straně.
Už když jsme v sobotu 12. vyráželi z Rané, museli jsme počkat na správný interval mezi přeháňkami a jakžtakž se nám povedlo Šohaje na nekrytém Patranu do Broumova odvézt (za pomoci ještě vypůjčeného auta, ale to je na delší povídání).
V neděli bylo zataženo a tak jsme se nechali vyprovokovat blízkostí naprosto úžasného svahu Broumovských stěn a ti stateční z nás se pokusili na něm udržet. Orlíkům se to i na chvíli podařilo, avšak my opadavější si aspoň vyzkoušeli dokluz proti větru od stěn na letiště. Vyrazilo se také na pěkný výlet do nedalekého dřevěného hřbitovního kostela a na rychlé obhlédnutí centra města s nezbytnou ochutnávku místního ležáku. Opět přeháňky (asi jako v Anglii), k večeru liják a bouřka.
V pondělí ráno bylo opět zataženo. Auty jsme vyrazili k nedalekým pohraničním kopcům, absolvovali výšlap k vyhlídce a společné foto na hranicích. Jsou tam ještě staré hraniční kameny, kde původní "D" je přetesáno do podoby "P" - Německo se kdysi táhlo až k Těšínsku. Počasí se však záhy vyjasnilo, kvapně jsme se vrátili k létání, ale slunce ohřálo luft jen na chvíli a tak jsme větroně jen provětrali delšími oblouky.
V úterý pro změnu opět pošmourné počasí a tak jsme vyndali naše dva ranské oldtimery, Krajánka s Teufelem, aby si je mohli lety "nahoru-dolu" vyzkoušet ostatní. Škoda že místní aeroklub měl naviják H3 v beznadějně rozebraném stavu (asi už dlouho), byl ideální den na navijákové okruhy s Fokou a Krajánkem, nikdo si však netroufl zapřáhnout dřevěné orchideje za silný H4.
Ve středu ráno opět zataženo a tak do polského Walbřichu vyrazilo jedno auto výletníků. Po jejich odjezdu se ale vyjasnilo a tak jsme vytáhli ven všechna éra. Sešlo se jich letos patnáct (z toho polovina Orlíků, ale i dva Pionýři), k tomu jedna polská Mucha s nevyřízenými papíry a tudíž zůstala na tranďáku. Létání v termice vydrželo tentokrát až do večera.
Čtvrtek byl jednoznačně nejošklivějším dnem sletu, v dešti se nelétalo a tak dopoledne proběhla schůze POTK a po obědě se po skupinkách vyrazilo na výlety. My jsme si konečně prohlédli krásný místní kláštěr dominikánů a absolvovali výstup po Broumovských stěnách k výletní restauraci Hvězda, to vše za neustálého poprchávání.
V pátek se velký Termoska ustrnul a obdaroval nás velmi pěkným termickým počasím, kdy se létalo o sto šest. Konečně jsme si z bezpečné výšky prohlédli tento malebný kraj, sevřený kopci ze tří stran a neviditelnou státní hranicí, linoucí se někde pod námi všude kolem. Musím říci, že Broumovsko je z plachtařského hlediska velmi pěkné a příhodné místo, navíc možnost tak neuvěřitelně dlouhého svahu ! Tento den se odletěly nejdelší lety sletu, místní pilot Horák s Orlíkem 4 hodiny 10, Vláďa Dostál 3 hodiny 44 a Ulf Kern se šestnáctkou 3 hodiny 25.
V sobotu bylo už od rána krásné slunečné počasí, foukal však silný vítr a navíc místní uspořádali „Den otevřeného letiště“. Naše dřevěné orchideje posloužily ke statické ukázce, improvizovaný program byl ale velmi pěkný, jeho součástí byla i letová ukázka Krajánka a Teufela. Večer nám zahrála výborná country kapela (6 kytar) a sletu byl konec.
Musím poděkovat Dáše Janečkové, Joskovi Lajerovi i náčelníku Michalu Jandovi za skvělý týden a za tu práci co s námi museli mít (už jenom sledovat každodenní tetris s větroni v hangáru musel být silný zážitek a to jim ještě nejmenovaný náš člen na samý závěr překopl vodovodní trubku mezi barákem a bazénem). Můžeme jen doufat, aby se i naše další slety konaly v takovém přátelském prostředí.

-tomG-














Copyright © POTK 1999-2017, web: tbwb