INTERNATIONAL VGC RENDEZVOUS Raná u Loun
14.- 28. 7. 2007
VGC – Vintage Glider Club, zájmová organizace, která se zabývá historií plachtění, udržováním a restaurováním původních bezmotorových letadel – veteránů. Na podnět hrstky nadšenců vznikla počátkem sedmdesátých let ve Velké Británii. Vzápětí se přidaly další skupinky podobně zaměřených leteckých fandů z Holandska, Švýcarska a Německa. Vznikl tak mezinárodní klub, který od roku 1972 pořádá setkání (dalo by se říci "letní tábory") pro své členy a i další příznivce. Aby nedošlo k nějakému zevšednění, hostitelé srazů z celé Evropy se pravidelně střídají. O možnost uspořádání takového setkání u nás se Plachtařský oldtimer klub – POTK již několikrát ucházel a zatím vždy úspěšně.
Letos se tedy konaly dvě nejvýznamnější akce mezinárodního Vintage Glider Clubu v našich zemích, v červenci hostil Aeroklub Raná International VGC Rendezvous a ihned po něm se konala 35. International VGC Rally ve známém slovenském plachtařském středisku v Nitře.
Raná si letos připomíná 75. výročí létání na tomto proslaveném plachtařském terénu. Randezvous navštívila přibližně stovka pilotů ale i nelétajících příznivců létajících veteránů. V sobotu 21. července si při této příležitosti dali také dostaveníčko ranští letečtí pamětníci. Těch se sešlo více než osmdesát. Historických kluzáků bylo k vidění 48 i když jen 43 z nich létalo. Po většinu sletu totiž panovalo extrémně horké počasí a mnozí účastníci dávali přednost letištnímu bazénu a stínu stromů mezi hangáry před krutými teplotami v kokpitech větroňů. Všechny dny sletu se však létalo!
Na Rané se předvedly skutečné předválečné unikáty, mimo domácího Hol´s der Teufel, dva malé Hüttery, H-17 a H-28. Kluzáky skutečně mimořádně malých rozměrů, kterým mohl konkurovat již jen ultralehký kluzák z konce let šedesátých ULF-1. Dále bylo možno vidět na nebi kroužit o něco mladší Moswey III ze Švýcarska nebo pečlivě zrestaurovanou Weihe, u nás létajíci pod názvem Vážka, která se vrátila na ranský kopec po 55 letech. Ta ranská byla na rozkaz "soudruhů" spálena v roce 1952. V řadě poválečných strojů je třeba zmínit nádherné školní kluzáky Slingsby T 21 a T 31, které sloužily v padesátých letech k výcviku Royal Air Force Cadets. Za zmínku stojí výkonná dvousedadlovka Kaiser Ka 2b ale i řada kluzáků z let šedesátých a sedmdesátých, výcvikové Ka 4 Rhönlerche, Ka 7 Rhönadler, Bergfalke, výkonné L-Spatz a Ka 6, z polských konstrukcí Mucha Standard, Foka 4 a Pirat. Celou škálu evropské plachtařské historie uzavíral již pololaminátový oldtimer Elfe S4a, větroň ladných tvarů budící dojem značné výkonnosti a jedna z prvních laminátových konstrukcí Bölkow Phönix. Souběžně na Rané probíhal i 14. slet POTK, takže množství zahraničních strojů doplňoval Krajánek, Pionýr a celá řada Šohajů a Orlíků.
Jak už to u takových akcí bývá, celá organizace zůstala jen na malé hrstce nadšenců, avšak i tak se nám podařilo vytvořit příjemné prostředí, ideální pro leteckou dovolenou, kde nikdo nikam nespěchá a nebe je plné dřevěných strojů.
-J. a T. Mezerovi-
|