Slingsby T-31
15. 9. 2003
Raritou letošního 10. sletu POTK byl cvičný kluzák Slingsby Borise Kožucha ze Slovinska. Jeho majitel nám nebyl neznámý, strávil s námi leteckou dovolenou už v roce 2000 v Táboře. Tehdy tam však létal na moderní laminátové dvousedadlovce Lietuva. Boris působí jako instruktor v polosoukromém aeroklubu "Krila Gora". Mimo zde popisovaného kluzáku Slingsby T-31 disponují čs. navijákem Herkules 3 a historickými větroni Carman M.200, Olympia Meise a EON Olympia.
Slingsby T-31 Tandem Tutor je celodřevěný cvičný kluzák s dvěma sedadly v tandemu za sebou. Oba kokpity jsou vybaveny základními letovými přístroji, sedadla jsou přizpůsobena k použití zádových padáků. Přistávací zařízení tvoří neodpružené kolečko, ostruha z ocelového listového pera. Příď je zespodu chráněna dřevěnou lyží. Kluzák je vybaven předním i spodním závěsem vlečného lana. Podélné vyvážení se provádí před letem, upevněním přídavného závaží na střed horní strany VOP.
Dvounosníkové křídlo o profilu Gottingen 426 je posazeno na baldachýnu a podepřeno dvěma páry ocelových vzpěr.
Kluzák o rozpětí 13,2 m a délce 7,1 m má prázdnou váhu 176 a letovou 376 kg. Klouzavost je uváděna cca 1:18 při rychlosti 73 km/h.
T-31 byla odvozena z jednasedadlovky Tutor, jenž byla vyráběna firmou Slingsby od roku 1938. Dvousedadlová verze vznikla až po válce, na požadavek velmi levného cvičného kluzáku pro novou koncepci základního výcviku. Prototyp, označovaný "A" vzlétl 23. 7. 1949 na anglickém letišti Camphill. Do roku 1951 dodala sériová výroba 131 ks verze "B" pro potřeby RAF a RNAF. Dalších 69 ks bylo postaveno pro export. T-31 létaly od počátku padesátých let mimo Velké Británie v Pákistánu, Barmě, Jordánsku, Libanonu, Izraeli, Cejlonu, Austrálii a na Novém Zélandu.
V současné době se stále častěji objevují zrenovované Tandem Tutory na srazech historických větroňů, viz např. poslední "ex DDR" slet ve Zhořelci. Svou koncepcí "dvousedadlové bejbiny" se stávají velmi vyhledávanou atrakcí. Kdo z vyznavačů létání s "oldtajmry" by netoužil alespoň po jednom startu za navijákem v otevřeném kokpitu, s lokty přes okraj kabiny a hvízdajícím větrem mezi vzpěrami a lanovými výztuhami . . .
-jm -
|